Kosmetyki pomagają poprawić nie tylko wygląd, ale przede wszystkim zdrowie skóry. Kluczową rolę odgrywają w nich substancje aktywne, które nadają poszczególnym produktom określone funkcje, np. nawilżające, peelingujące czy regenerujące. Czym są składniki aktywne w kosmetykach, jak działają i dlaczego są tak istotne dla pielęgnacji skóry?
Spis treści
Rola składników aktywnych w kosmetykach
Czym są aktywne składniki w kosmetykach? To substancje czynne, które mają odpowiadać za przynoszenie konkretnych, pozytywnych efektów pielęgnacyjnych. Zostały specjalnie wybrane i dodane do produktów ze względu na ich zdolność do określonego wpływania na stan skóry, np. zapewniając nawilżenie, złuszczanie czy działanie antyoksydacyjne. Mogą to być różnego rodzaju substancje, takie jak witaminy, kwasy, ekstrakty roślinne, peptydy czy antyoksydanty. Im wyżej na liście INCI (ang. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) znajduje się dana substancja, tym ma ona większy udział procentowy w formule całego produktu. Warto pamiętać, że w kosmetykach, oprócz substancji aktywnych, znajdziemy również szereg innych składników, w tym m.in.:
- substancje bazowe,
- konserwanty,
- substancje pomocnicze,
- składniki konsystencjotwórcze,
- promotory przenikania,
- substancje zapachowe,
- barwniki.
Rodzaje składników czynnych w kosmetykach
Składniki aktywne w kosmetykach mogą działać na skórę w różny sposób, w zależności od swoich właściwości, stężenia, a także połączenia z innymi substancjami obecnymi w składzie produktu. Najczęściej po substancje czynne sięga się, aby załagodzić lub rozwiązać konkretny problem, np. przesuszenie, trądzik, przebarwienia czy oznaki starzenia. Które składniki kosmetyków pomogą w osiągnięciu danego celu?
Nawilżanie
- Kwas hialuronowy – jego jedna cząsteczka potrafi zatrzymać 250 cząsteczek wody, dzięki czemu kwas hialuronowy wspiera nawilżenie i wygładzenie skóry.
- Gliceryna – doskonale wiąże wodę i pomaga nawilżyć skórę, przez co jest często stosowana w kosmetykach dla cery suchej lub odwodnionej.
Regeneracja
- Retinol / retinal – to pochodne witaminy A, które pobudzają komórki naskórka do pracy oraz stymulują syntezę kolagenu odpowiedzialnego za elastyczność i jędrność skóry. Spłycają zmarszczki, a także działają wygładzająco i rozjaśniająco.
- Peptydy – mają zdolność stymulowania fibroblastów do wytwarzania kolagenu, co skutkuje poprawą jędrności i elastyczności skóry. Mogą również delikatnie osłabiać mięśnie odpowiedzialne za zmarszczki mimiczne, działając w sposób porównywalny do toksyny botulinowej.
Antyoksydanty
- Witamina C – chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, które mogą przyspieszać proces starzenia się skóry i powodować uszkodzenia komórek. Działa również rozjaśniająco i pomaga w redukcji przebarwień.
- Witamina E – ma właściwości przeciwutleniające, przez co chroni skórę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Świetnie łączy się z witaminą C i pomaga ją stabilizować.
Trądzik
- Kwasy AHA – mają działanie złuszczające, wygładzające, oczyszczające i rozjaśniające. Pomagają w odblokowaniu porów i przeciwdziałają ponownemu powstawaniu zaskórników. To m.in. kwas glikolowy, mlekowy czy migdałowy.
- Kwasy BHA – zalicza się do nich przede wszystkim kwas salicylowy, znany ze swoich przeciwzapalnych i antybakteryjnych właściwości. Delikatnie złuszcza martwy naskórek oraz pomaga regulować wydzielanie sebum.
Przebarwienia
- Kwas azelainowy – blokuje enzym tyrozynazy, który jest odpowiedzialny za proces tworzenia przebarwień. Jest wyjątkowo skuteczny w rozjaśnianiu różowych blizn pozapalnych, które mogą pojawić się na skórze w wyniku występowania trądziku.
- Niacynamid – wspomaga pielęgnację skóry z przebarwieniami poprzez redukcję migracji pigmentu z melanocytów. Hamuje także transepidermalną utratę wody (TEWL) i działa wygładzająco.
Warto pamiętać, że poszczególne czynne składniki w kosmetykach mogą jednocześnie działać na kilka problemów. Przykładowo, kwas mlekowy jest antybakteryjny i reguluje pH skóry. W wyższych stężeniach ma działanie złuszczające, natomiast w niższych poprawia nawilżenie naskórka. Dowiedz się więcej, czym są zasady GMP w branży kosmetycznej.