Uczymy się dużo o tym, jak wybierać kosmetyki – jakich substancji aktywnych w kosmetykach szukać, jakie połączenia składników dają najlepsze efekty oraz w jakiej kolejności nakładać produkty. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że właściwe przechowywanie kosmetyków może znacząco wpłynąć na ich trwałość i skuteczność. Jak robić to, by móc cieszyć się kosmetykami w 100%?

Spis treści

Dlaczego właściwe przechowywanie kosmetyków jest ważne?

Każdy kosmetyk ma określony termin ważności, który jest najczęściej poprzedzony symbolem klepsydry lub zwrotem „najlepiej zużyć przed końcem”. W przypadku produktów o minimalnej trwałości przekraczającej 30 miesięcy na opakowaniu powinna pojawić się informacja odnośnie okresu po otwarciu, w którym produkt pozostaje bezpieczny do stosowania. Informacja ta jest podawana w miesiącach i oznaczana symbolem otwartego słoiczka. Najczęściej wynosi 6, 12, 18 lub 24 miesiące. Okres po otwarciu jest istotny, gdyż po pewnym czasie produkt może stracić swoje właściwości i stwarzać ryzyko dla konsumenta. Oczywiście przechowywanie kosmetyków w nieodpowiednich warunkach, może znacznie skrócić ten czas i wpłynąć negatywnie na jakość formuły. Nie zapominajmy także o aspekcie zdrowotnym. Nieprawidłowo przechowywane kosmetyki mogą stać się siedliskiem dla bakterii, co może prowadzić do podrażnień skóry, trądziku, a nawet infekcji. Jak więc przechowywać kosmetyki?

Jak prawidłowo przechowywać kosmetyki?

Z dala od słońca

Większość kosmetyków do makijażu i pielęgnacji skóry może być przechowywana w temperaturze pokojowej, pod warunkiem że będziesz je trzymać z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Promieniowanie podgrzewa je, co może powodować rozkład składników aktywnych i przyspieszyć degradację formuły. Najlepiej więc przechowywać większość produktów w szafkach i szufladach. Jeśli jednak koniecznie chcesz postawić kosmetyki na blacie swojej toaletki lub na regale, sięgaj po produkty w nieprzezroczystych opakowaniach, lub ciemnych szklanych buteleczkach, które blokują promieniowanie UV.

jak przechowywać kosmetyki?

W suchych miejscach

Łazienka, pomimo wygody, jaką oferuje, nie jest najlepszym miejscem na przechowywanie kosmetyków. To środowisko pełne wilgoci oraz wysokich temperatur, czyli dwóch czynników, które mocno sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów i bakterii. Woda z prysznica czy kąpieli może skraplać się na powierzchni niektórych kosmetyków, zwłaszcza tych, których opakowania nie są dobrze uszczelnione, i powodować powstawanie pleśni. Dotyczy to nie tylko kosmetyków, ale również różnych akcesoriów, np. beauty blenderów, puszków do pudru czy pędzli. Z łazienki zabierz także perfumy, które pod wpływem wysokiej temperatury i promieniowania UV mogą z czasem zmienić swój zapach.

W lodówce

Niskie temperatury mogą nieco wydłużyć okres przydatności kosmetyków, ponieważ spowalniają tempo degradacji wielu składników, np. takich jak witamina C czy retinol. Do lodówki powinny trafić przede wszystkim produkty z probiotykami lub prebiotykami oraz kosmetyki naturalne i organiczne, które najczęściej są pozbawione konserwantów, co czyni je bardziej podatnymi na zepsucie.

W odpowiednich opakowaniach

Właściwe przechowywanie kosmetyków będzie łatwiejsze jeśli wybierzesz produkty, których opakowania to ułatwiają. Szczelnie zamknięte pojemniki (typu airless) pozwalają na dozowanie produktu bez dostępu powietrza do wnętrza opakowania, dzięki czemu proces utleniania jest opóźniony, a kosmetyk zyskuje dłuższą trwałość. Opakowania tego typu są szczególnie korzystne dla produktów zawierających składniki aktywne, które są wrażliwe na obecność powietrza, w tym retinol, witamina C czy peptydy. Pojemniki airless pomagają także utrzymać higienę produktu, minimalizując ryzyko wprowadzenia bakterii do wnętrza. Dobrym wyborem są również szklane opakowania, zwłaszcza w ciemnych kolorach, które blokują szkodliwe promieniowanie. Ponadto, szkło jest nietoksyczne i hipoalergiczne, przez co nie wchodzi w reakcje z formułami kosmetyków.