Przemysł kosmetyczny w Polsce przeżywa dynamiczny wzrost i zdobywa uznanie zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Produkcja kosmetyków w Polsce jest dziedziną, która stale ewoluuje, wykorzystując nowoczesne technologie i sprawdzone składniki, aby tworzyć innowacyjne produkty. Jakie perspektywy ma ten rozwijający się sektor?

Spis treści

wyroby medyczne certyfikacja

Kosmetyki w Polsce – produkcja a rozwój branży

W ciągu ostatnich kilku lat polska branża kosmetyczna znacząco zwiększyła swoją pozycję i jak pokazują dane udostępnione przez Cosmetics Europe, Polska zajmuje szóste miejsce w Europie pod względem wartości rynku kosmetycznego na poziomie detalicznym. To oznacza, że polski rynek kosmetyczny wart jest 4 miliardy euro, co plasuje nasz kraj za Niemcami, Francją, Włochami, Wielką Brytanią i Hiszpanią. W 2021 r. wartość krajowego rynku została oceniona przez portal Statista na 3,9 mld euro, a prognozy pokazują, że do 2026 r. powinna wzrosnąć do 4,9 mld euro.

Według danych udostępnionych przez Cosmetics Europe, na terenie Europy istnieje ponad 7000 małych i średnich firm zajmujących się produkcją kosmetyków, a najwięcej z tych przedsiębiorstw działa we Francji (1173), Polsce (733) i Włoszech (667). Polska jest więc jednym z najbardziej aktywnych rynków na Starym Kontynencie. Zdecydowana większość, czyli 71% firm, to podmioty z kapitałem krajowym. Generowały one 42% całkowitych przychodów branży kosmetycznej na koniec 2021 roku oraz aż 53% zysków netto. Pozostałe 24 podmioty w branży mają przewagę kapitału zagranicznego, w tym globalni giganci taki jak L’Oréal, Beiersdorf, Colgate-Palmolive, Oriflame i Avon, którzy produkują swoje produkty w naszym kraju. Na koniec 2021 roku w Polsce działało aż 83 firm, które zatrudniały więcej niż 9 pracowników, a ogólna liczba zatrudnionych wynosiła 15,4 tysiąca osób.

Co ważne, produkcja kosmetyków w Polsce coraz częściej opiera się na usługach kontraktowych. Firmy kosmetyczne wybierają ten model działalności m.in. ze względu na niższy próg wejścia, niższe nakłady inwestycyjne oraz niższe ryzyko. Mogą powierzyć produkcję, testowanie i promocję produktów specjalistom w tej dziedzinie, zamiast decydować się na otwarcie własnych linii produkcyjnych.

Czym jest produkcja kontraktowa kosmetyków specjalistycznych?

Produkcja kontraktowa kosmetyków specjalistycznych polega na produkcji kosmetyków na zlecenie innych firm, zwanych zleceniodawcami. To oznacza, że firma specjalizująca się w produkcji kontraktowej jest odpowiedzialna za cały proces produkcji, od opracowania receptury, przez zakup surowców, aż po produkcję i pakowanie gotowego produktu. Nierzadko zajmuje się również wprowadzeniem towaru na rynek oraz jego marketingiem. Kosmetyki specjalistyczne są produkowane z wykorzystaniem zaawansowanych technologii i składników o specjalistycznym działaniu, takie jak produkty do pielęgnacji skóry wrażliwej, problematycznej czy kosmetyki anti-aging.

Kosmetyki w Polsce – produkcja kontraktowa

Co przyczynia się do rosnącego zainteresowania produkcją kontraktową kosmetyków? To zjawisko jest w dużej mierze spowodowane nieustającym dążeniem do innowacji w branży kosmetycznej oraz jej dynamicznym rozwojem. Klienci są niezwykle zainteresowani nowościami, szukając produktów, które spełnią ich oczekiwania oraz pomogą osiągnąć oczekiwane efekty. Poza tym, na rynku pojawia się coraz więcej nowych graczy, którzy mają innowacyjne pomysły na nowe marki lub linie kosmetyków, a niekoniecznie chcą inwestować ogromne sumy we własne linie produkcyjne. Zamiast tego mogą zlecić produkcję kosmetyków w Polsce podwykonawcom i to właśnie im powierzyć testowanie swoich koncepcji.