Suplementy diety to środki spożywcze, które zawierają sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu witaminy oraz minerały. Dostępne są pod wieloma różnymi postaciami, np. tabletek czy płynu. Jeśli chodzi o jakość tych wyrobów, to potwierdzeniem są certyfikaty suplementów diety.

W tym artykule przedstawimy Ci kluczowe informacje, dotyczące certyfikatów GMP i HACCP, które są jednymi z najbardziej istotnych oznaczeń na rynku polskim.

Spis treści

Certyfikaty suplementów diety

Zanim zaczniesz – podstawowa definicja suplementu diety

Zgodnie z art. 3 ust. 39 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2020 r. poz. 2021 z późn. zm.), suplement diety nie należy do grupy farmaceutyków, a produktów spożywczych. Jego celem jest uzupełnianie ewentualnych niedoborów występujących w diecie, nie może mieć właściwości leczniczych oraz modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne – te cechy wykazują bowiem produkty lecznicze (za art. 2 pkt 32 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne).

Suplementy diety nie mogą mieć tych samych certyfikatów co produkty lecznicze, jednak z powodzeniem mogą być produkowane w zakładach posiadających takie certyfikaty farmaceutyczne jak GMP.

Na czym polega certyfikacja suplementów diety?

Certyfikacja produktów jest procesem przyznawania firmom lub produktom zaświadczeń w formie certyfikatu. Istotne jest, że certyfikacja musi być wykonywana przez osoby i instytucje trzecie (firma nie może sama certyfikować swoich wyrobów lub działań).

Certyfikat jest potwierdzeniem spełnienia wszystkich określonych w nim wymagań bezpieczeństwa i jakości, a także konkretnych wymogów prawnych. Jakie są zalety wprowadzania certyfikatów suplementów diety? Pozwalają m.in. uwiarygodnić produkt w oczach konsumentów.

Najważniejsze certyfikaty suplementów diety – GMP i HACCP

W kategorii suplementów diety możemy wyróżnić wiele certyfikatów – ISO (międzynarodowa norma standaryzująca funkcjonowanie przedsiębiorstw, w tym zakładów, które produkują suplementy diety), BIO, GMP czy HACCP. Te dwa ostatnie należą do najważniejszych, dlatego omówimy je tu dokładnie.

Certyfikat GMP

Dobra Praktyka Produkcyjna (DPP) coraz częściej funkcjonuje jako Good Manufacturing Practice – GMP. Suplementy diety, które zostały wytworzone z uwzględnieniem standardów jakości GMP (a więc są produkowane w zakładzie farmaceutycznym), będą miały zdecydowanie wyższą jakość niż te bez certyfikatu. Certyfikatem jakości inspektoratu farmaceutycznego wyróżnia się na przykład Laboratorium Galenowe Olsztyn, które funkcjonuje zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Wytwarzania (zawartymi w Dyrektywie 2003/94/EC).

O przyznaniu certyfikatu decyduje Główny Inspektor Farmaceutyczny, który podczas inspekcji kieruje się m.in. prowadzeniem przez firmę działań zapobiegających zagrożeniom bezpieczeństwa zdrowotnego żywności. Dlatego o ile sam suplement nie może mieć certyfikatu GMP, to jego zdobycie przez zakład produkcyjny jest potwierdzeniem tego, że producentowi można zaufać.

Certyfikat HACCP

System Zarządzania Jakością HACCP odnosi się bezpośrednio do produktów spożywczych, w tym właśnie suplementów diet, i jest wymaganiem prawnym określonym w przepisach rozporządzenia w sprawie higieny środków spożywczych. Jest dostosowywany do każdej firmy z uwzględnieniem specyfiki prowadzonej działalności. Jego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa produktu końcowego (np. suplementu) dla zdrowia każdego konsumenta. Jeśli dany wyrób został wytworzony w miejscu kierującym się zasadami HACCP, klient może mieć pewność, że spożywany suplement powstał w zgodzie z najlepszymi praktykami bezpieczeństwa.

Jakie są zalety HACCP? Przede wszystkim zwiększenie zaufania do marki i pełna zgodność z przepisami prawa. Dodatkowo certyfikat HACCP suplementów diety gwarantuje systemową kontrolę i prawidłową dokumentację każdego etapu wytwarzania produktu.

Więcej przeczytasz m.in. na stronie HACCP Polska: https://haccp-polska.pl/haccp-plan-haccp