Wiele słyszy się o tym, że suplementy to nie to samo co leki, a ich producentów nie obejmują tak rygorystyczne przepisy prawa jak producentów leków. Co jednak w praktyce sprawia, że suplement jest bezpieczny czy nie? I czy suplementy diety są szkodliwe, czy jedynie niewłaściwie stosowane mogą wiązać się ze zwiększonym ryzykiem? W tym artykule przyjrzymy się z bliska trudnemu tematowi, jakim są suplementy diety a bezpieczeństwo, aby jednoznacznie odpowiedzieć na wszystkie najczęściej występujące wątpliwości.

Spis treści

Czy suplementy diety są szkodliwe? Co je odróżnia od leków?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy suplementy diety są szkodliwe czy zdrowe, znasz już zapewne najważniejszy fakt: suplement to nie lek, a środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Jego produkcję i dystrybucję reguluje więc nie prawo dotyczące produktów medycznych, a przepisy prawa żywnościowego. W ich świetle suplementy diety to żywność – dlatego mogą być tak powszechnie dostępne. Spotkasz je w końcu nie tylko w aptekach, lecz także w drogeriach, a nawet w wielu sklepach spożywczych czy w internecie. Nie oznacza to jednak, że są niebezpieczne – w końcu jedzenie, które na co dzień kupujesz w sklepie, to także produkty spożywcze, prawda?

Suplementy diety a prawo

Wymagania wobec suplementów regulują dyrektywy oraz rozporządzenia UE oraz prawo polskie. Obowiązujące przepisy prawa mówią m.in. o tym, jakie są dopuszczalne poziomy zawartości witamin oraz składników mineralnych (a także ich formy chemiczne, które mogą znaleźć się w suplementach).

Pamiętaj! Według przepisów na etykiecie suplementu diety musi znaleźć się wyraźny napis “suplement diety” wraz z zalecaną dzienną porcją do spożycia i opisanymi składnikami odżywczymi.

suplementy diety bezpieczeństwo

Kto odpowiada za bezpieczeństwo suplementów?

Za to, czy suplementy diety spełniają wymogi prawa, odpowiada podmiot wprowadzający środek spożywczy po raz pierwszy do obrotu. Może to być producent (często firma kontraktowa taka jak Eubioco) lub dystrybutor. Jednym z istotnych zaleceń, którym muszą się podporządkować osoby odpowiedzialne za produkcję kontraktową suplementów diety i dystrybucję, jest wyraźne komunikowanie odbiorcy, że dany produkt nie jest produktem leczniczym, a produktem spożywczym, czyli suplementem diety – zasada nie wprowadzania Konsumenta w błąd. Czy warto je stosować i jeśli tak to w jakich przypadkach? Temu tematowi poświęcimy kolejną część artykułu.

Suplementy diety – pomagają czy szkodzą?

Suplementy diety są kontrowersyjnym tematem w świecie farmacji i medycyny – jednak najczęściej problem nie leży w ich wytwarzaniu (profesjonalne firmy, takie jak Eubioco, nie będą mieć problemu ze stworzeniem dobrej jakości suplementu), a częściej – w sposobie prowadzenia marketingu wokół nich oraz wciąż niskiej świadomości konsumentów.

Należy mieć na uwadze jedną zasadniczą definicję pomiędzy suplementem diety a lekiem – suplement nie jest przeznaczony do leczenia, nie należy go więc stosować jako remedium na problemy ze zdrowiem. Może jednak pomóc uzupełnić niedobory konkretnych składników odżywczych, w szczególności jeśli dieta musi być ograniczona z przyczyn zdrowotnych i nie może zapewnić dostatecznej ilości witamin czy minerałów.

Wątpliwość może budzić to, że niektóre spośród składników zawartych w suplementach nie zostały jeszcze w pełni przebadane pod kątem bezpieczeństwa – szczególnie w przypadku dzieci, osób starszych czy dotkniętych zaburzeniami metabolicznymi. Dlatego sięgając po suplement upewnij się, że pochodzi z dobrego źródła, a jego wprowadzenie na rynek zostało poprzedzone wystarczającymi badaniami, ponieważ produkt produktowi nie równy.

Na co zwrócić uwagę, kupując suplementy?

Jeśli masz taką możliwość, sprawdź, w jaki sposób były wytworzone suplementy, które stosujesz. W Eubioco dbamy o to, aby ich produkcja przebiegała zgodnie z zasadami GMP i systemem zarządzania jakością HACCP, co gwarantuje najwyższą jakość produktu. Suplementy diety a bezpieczeństwo to bardzo ważny temat, do którego należy podejść z rozwagą – jeśli nie masz pewności, czy produkt, który stosujesz, jest naprawdę dobrej jakości, możesz ryzykować przepłaceniem lub brakiem efektów.

Podsumujmy więc: czy suplementy szkodzą? Nie – ale szkodzić może ich nadmierne albo nieuzasadnione przyjmowanie, branie w celu leczniczym czy korzystanie z suplementów pochodzących z niesprawdzonych źródeł. Dbaj o swoje zdrowie – wybieraj jakość.

Sprawdź także nasz inny artykuł: Leki OTC co to znaczy?