Wiele osób uważa, że private label i produkcja kontraktowa są tym samym, ale tak nie jest. Rozważając outsourcing kosmetyków, suplementów lub leków, trzeba zdecydować, które rozwiązanie lepiej pasuje do sytuacji i działalności firmy. Poznaj najistotniejsze różnice oraz korzyści tych procesów produkcyjnych.

Spis treści:

Produkcja kontraktowa a private label – co to jest i czym się różnią?

Pod zwrotem „private label” skrywa się pojęcie „marka własna”, które jest bardzo istotne dla zrozumienia istoty tego procesu produkcji. Otóż forma działania w trybie private label polega na tym, że na rynek wprowadzane są produkty pod wykreowaną przez firmę marką. Jednak ich proces produkcyjny realizowany jest przez inny podmiot. Jak to rozumieć?

Na przykład firma X wykreowała markę suplementów Y. Chce stworzyć pod nią serię produktów, których opracowanie oraz produkcję zleca zewnętrznemu koncernowi Z. Najważniejszym punktem tej opcji jest jej realizacja „pod klucz”. Wystarczy znaleźć w branży przedsiębiorstwo, które działa w ramach private label i oferuje produkty spełniające Twoje wymagania. Teraz wystarczy zlecić ich produkcję pod Twoją marką własną i dystrybuować je na rynek. Ostatecznie firma Z staje się wtedy tylko producentem, a firma X tylko właścicielem marki.

produkcja kontraktowa a private label

Z kolei produkcja kontraktowa polega na outsourcingu samego procesu produkcyjnego produktu do innej firmy. Chodzi o sytuację, w której przedsiębiorstwo X ma pomysł na nowy suplement, opracowało jego specyfikację i zadbało o wysoką jakość. Nie ma jednak na przykład odpowiedniego zaplecza do produkcji, więc zleca ten proces zewnętrznej firmie Z. W każdej chwili może jednak zrezygnować z jej usług i mając wyłączne prawo do receptury, przenieść produkcję w inne miejsce. W związku z tym producent kontraktowy nigdy nie staje się właścicielem produktu i nie może samodzielnie zmieniać jego specyfikacji.

Private label, produkcja kontraktowa – zalety

Każdy z tych procesów niesie większe lub mniejsze korzyści. Przyjrzymy się najistotniejszym.

Zalety private label:

  • mniejsze koszty inwestycyjne (np. brak konieczności opracowywania receptur),
  • możliwość realizacji małych zamówień produkcyjnych,
  • konkurencyjne ceny produktów marki własnej niż innych, bardziej popularnych marek,
  • krótki czas oczekiwania na wprowadzenie produktu na rynek,
  • minimalne zaangażowanie w proces tworzenia.

Korzyści z produkcji kontraktowej:

  • pełna kontrola nad specyfikacją produktu (możliwość dopracowywania receptur),
  • duże zaangażowanie w podejmowaniu decyzji związanych z produkcją,
  • możliwość ingerowania w wymagania produkcyjne,
  • oryginalność i wyjątkowość marki, co związane jest z przewagą nad konkurencją.

zalety private label

Produkcja kontraktowa czy private label – co wybrać?

Wybór najlepszego rozwiązania należy uzależnić od możliwości finansowych i technicznych przedsiębiorstwa. Zdecydowanie większą swobodę daje produkcja kontraktowa, która pozwala nadzorować cały proces produkcyjny i ewentualnie ingerować w zmianę składu wytwarzanego produktu. Jest to jednak wybór, z którego chętniej korzystają klienci zlecający duże zamówienia, nastawieni na spore zainteresowanie ich produktem na rynku. Na pewno współpraca z firmą zewnętrzną przy produkcji kontraktowej wymaga również złożenia minimalnego zamówienia na ilość większą niż przy produkcji marki własnej. Natomiast private label to rozwiązanie bardziej ekonomiczne, skierowane do małych firm, które nie mają budżetu, zasobów ani czasu na opracowywanie całej formuły produktu. Mają za to markę, pod którą chcą go wprowadzać na rynek.

Trzeba jednak mieć świadomość, że wybór private label odbiera swobodę ruchów i szansę decydowania na przykład o składzie produktu. Dlatego też opcją korzystniejszą dla wielu przedsiębiorców jest produkcja kontraktowa leków.

Zajrzyj do innych wpisów na naszym blogu, by dowiedzieć się więcej na temat produkcji leków i suplementów oraz wszelkich kwestiach związanych z tym procesem. Zachęcamy do przeczytania tematu o najważniejszych regulacjach prawnych wyrobów medycznych.