Spis treści

Dbanie o siebie, o swoje zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne oraz dobre samopoczucie to, można powiedzieć, obowiązek każdego z nas. Dostarczanie organizmowi potrzebnych składników odżywczych, w tym minerałów, czy witamin jest fundamentem dla dobrego zdrowia. Ich źródłem jest zbilansowana dieta, i to ona w głównej mierze zapewnia ich prawidłowy poziom. Jednakże niestety nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć naszemu organizmowi wszystko to, czego potrzebuje. Wówczas można sięgnąć po suplementy diety, których zadaniem jest uzupełnienie niedoboru konkretnych składników mineralnych. Jednak jak wygląda bezpieczna suplementacja? Na co warto zwrócić uwagę podczas ich zażywania? W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

co to leki otc

Kiedy i od czego zacząć bezpieczną suplementację?

Nie wiesz, od czego zacząć bezpieczną suplementację? Otóż odpowiedź jest jedna i jest ona prosta: od wizyty u specjalisty.

Wiele osób stosuje suplementy diety na własną rękę, tak jak się im podoba, bez wcześniejszego skonsultowania się z lekarzem. Co czasami może okazać się być błędem. Dlaczego? Suplementy diety nie są “magicznie” działającymi pigułkami, które rozwiązują problemy zdrowotne. Ich celem jest przede wszystkim wsparcie utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak to wszystko musi odbywać się mądrze i “z głową”. Należy także pamiętać, że suplementy diety, podobnie jak leki, mogą wchodzić w różne interakcje z innymi produkatami leczniczymi, a nawet dietą.

Jak wygląda bezpieczna suplementacja? Na czym polega?

Przede wszystkim bezpieczna suplementacja to długotrwały proces polegający na odpowiedzialnym podejściu do ich korzystania. Co to oznacza? Świadomość tego, że zażywanie suplementów może przynieść korzyści na zdrowia, pod warunkiem że robi się to z pełną świadomością (po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą).

Poniżej przygotowaliśmy kilka najistotniejszych aspektów bezpiecznej suplementacji.

  • Konsultacja ze specjalistą – wspomniana już przez nas niejednokrotnie. Warto bowiem mieć na uwadze fakt, że wizyta u dietetyka czy innego lekarza może pomóc w zrozumieniu, jakie suplementy są dla ciebie odpowiednie. Dodatkowo pomogą ci także dobrać dawkę.
  • Zrozumienie działania suplementów diety – niestety nadużywanie suplementów może prowadzić do różnych, czasami poważnych, problemów zdrowotnych. Dlatego tak istotne jest, aby wiedzieć, jak poszczególne suplementy działają oraz jak mogą wpłynąć na twoje zdrowie.
  • Dobranie suplementów do indywidualnych potrzeb – to, że coś się sprawdza u kogoś, nie znaczy, że u innych będzie ten sam efekt. Suplementy diety należy dopasowywać do swoich własnych potrzeb, które mogą się różnić w zależności od płci, wieku, czy nawet aktywności fizycznej.
  • Regularne badania i kontrola – jeśli regularnie przyjmujesz suplementy, warto co jakiś określony czas robić badania, by upewnić się, że wszystko jest w porządku. Czasami suplementy mogą wchodzić w interakcję z innymi lekami, co może mieć negatywne efekty.
  • Stosowanie zaleconej dawki – nadużycie suplementów może być równie szkodliwe, co ich niedobór. Zawsze należy przestrzegać maksymalnej dawki, chyba, że specjalista zaleci inaczej.

Co warto suplementować?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, co warto suplementować. Każdy z nas jest inny i każdy potrzebuje czegoś innego. Więc to, co sprawdzi się u jednego, może niestety negatywnie wpłynąć u drugiego. Dlatego ważne jest, aby swoją bezpieczną suplementację rozpocząć od konsultacji z lekarzem, który dobierze odpowiednie suplementy, dostosowane do indywidualnych potrzeb.