Spis treści

W ciągu ostatnich kilku lat można zauważyć coraz większe zwracanie uwagi na zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną. Przez to, jak powiększa się grono osób zainteresowanych siłownią i wysiłkiem fizycznym, rynek suplementów diety i innych substancji mających wpływ na budowę masy mięśniowej rośnie w zawrotnym tempie. Stąd też wśród tych produktów często na pierwszy plan wysuwają się sterydy anaboliczne oraz suplementy diety. Pomimo że obie grupy mają związek z poprawą wydolności fizycznej i rozwojem mięśni, są między nimi spore różnice. W niniejszym artykule zgłębimy te różnice, starając się rozwiać wszelkie wątpliwości i wyjaśnić, co naprawdę odróżnia anaboliki od suplementów diety, oraz jakie mogą mieć one skutki dla zdrowia i efektywności treningowej.

Suplementy diety — czym są?

Najprościej mówiąc suplementy diety to środki spożywcze, które zawierają w sobie witaminy, składniki mineralne i innego typu substancje mające na celu uzupełnianie normalnej diety. Ściślej mówiąc, uzupełniają one niedobór konkretnego składnika. Najczęściej są one spotykanie pod postacią tabletek, kapsułek, ampułek, czy nawet syropu.

Należy pamiętać, że suplementacja nie może być sposobem odżywania. Co więcej, tak, jak już było wspomniane, suplementy powinny uzupełniać dietę, a nie ją zastępować.

Aby suplementacja była w pełni bezpieczna, nie powinno przekraczać się zlecanej dziennej dawki spożycia oraz nie przyjmować większych ilości niż jest to polecane przez producentów. Witaminy, czy inne składniki, tak jak leki można przedawkować i osiągnąć odwrotny efekt niż się planowało.

Anaboliki — czym są?

Anaboliki to potoczna nazwa sterydów anabolicznych, które są pochodną męskiego hormonu płciowego – testosteronu. Działają one zarówno androgenne, które jest charakterystyczne dla hormonów męskich, tzn. wzrost mięśni, zarost, czy utrzymanie głębokiego głosu, jak i anabolicznie, co oznacza stymulację powstawania tkanki mięśniowej. Z tego powodu najczęściej są one stosowane wśród sportowców. Niestety często są przez nich nadużywane, bowiem pragną oni za wszelką cenę zwiększyć swoją masę mięśniową, czy zredukować tkankę tłuszczową.

Trzeba mieć na uwadze fakt, że długoterminowe nadużywanie anabolików może mieć bardzo negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Może się to wiązać z udarem mózgu, czy nawet zawałem mięśnia sercowego. Sterydy anaboliczne mogą także uszkadzać wątrobę oraz źle wpływać na funkcjonowanie nerek.

Dodatkowo kobiety, które przyjmują anaboliki, mogą mieć zaburzenia miesiączkowania, problem z pojawianiem się męskiego owłosienia, czy nawet może dojść do zanikania gruczołów piersiowych. U mężczyzn natomiast wywołują one obkurczanie jąder, łysienie, czy pojawianie się gruczołów piersiowych.

Anaboliki a suplementy — różnice

Anaboliki i suplementy to dwa terminy często mylone lub używane zamiennie, ale w rzeczywistości różnią się one znacząco pod względem swojego działania, składu i celu stosowania. Zarówno anaboliki, jak i suplementy, są stosowane w kontekście poprawy wydolności fizycznej i zwiększenia masy mięśniowej, ale ich mechanizmy działania oraz skutki dla organizmu mogą być zupełnie inne.

Przede wszystkim główna różnica między anabolikami a suplementami jest taka, że anaboliki syntetyczne substancje, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia przy niekontrolowanym stosowaniu, podczas gdy suplementy są stosowane w celu uzupełnienia diety i wspomagania procesów fizjologicznych, zazwyczaj bez poważnych skutków ubocznych przy odpowiednim dawkowaniu. Należy jednak pamiętać o tym, że w każdym przypadku – przed zastosowaniem zarówno anabolików, jak i suplementów zaleca się konsultację z lekarzem lub specjalistą.