System HACCP to system bezpieczeństwa żywności. Jego zadanie polega ogólnie na identyfikacji wszystkich potencjalnych zagrożeń w składnikach i różnych procesach produkcji. Wszystko to w celu zagwarantowania, że do konsumenta trafia bezpieczny produkt. Czego dokładnie dotyczy system HACCP? Dowiedz się więcej.
Spis treści
- Kontrola żywności, czyli co to jest system HACCP?
- Znaczenie, czyli czego dotyczy HACCP?
- System HACCP zasady, czyli o czym trzeba pamiętać?
- Zalety systemu HACCP, czyli jakie są korzyści dla producentów?
Kontrola żywności, czyli co to jest system HACCP?
System HACCP (ang. Hazard Analysis and Critical Control Points System – System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli) powstał po to, by ustalić globalne zasady związane z coraz większymi wymaganiami dotyczącymi spożywania żywności. Wszystko zaczęło się od NASA, która w 1959 roku chciała przyjąć zasady gwarantujące bezpieczeństwo produktów spożywczych dla astronautów w kosmosie. Za wprowadzenie takiego systemu kontroli odpowiedziała wtedy amerykańska firma Pillsbury.
Dopiero kilkanaście lat później, bo w 1993 roku komisja Codex Alimentarius potwierdziła wprowadzenie wytycznych systemu HACCP. W 2005 roku została opublikowana norma ISO 22000, która ustaliła System Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności na bazie ISO 9001 i system HACCP stosowany do dziś w branży spożywczej.
A dokładnie czym jest system HACCP? To globalne zasady bezpieczeństwa żywności, które oceniają skalę zagrożeń różnych etapów procesu produkcji i dystrybucji produktów spożywczych. Identyfikują, analizują i kontrolują fizyczne, chemiczne i biologiczne zagrożenia związane z surowcami i ich przetwarzaniem oraz wprowadzaniem na rynek.
Znaczenie, czyli czego dotyczy HACCP?
HACCP jest systemem, który nie tylko zapewnia bezpieczeństwo żywności i wykrywa możliwe zagrożenia w procesach produkcyjnych. Jego wdrożenie pomaga i umożliwia firmom wdrażanie skutecznych środków kontroli w celu uniknięcia ryzyka zanieczyszczenia żywności. Pozwala na określenie krytycznych punktów kontroli (CCP) i ustalanie odpowiednich działań naprawczych w każdej niebezpiecznej sytuacji.
System HACCP zasady, czyli o czym trzeba pamiętać?
Istnieje 7 zasad zalecanych przez HACCP. W skrócie dotyczą one następujących działań.
- Identyfikacja zagrożeń (biologicznych, chemicznych, fizycznych), których należy unikać, eliminować lub ograniczać do akceptowalnego poziomu.
- Określenie krytycznych punktów kontroli (critical control point – CCP) – ich identyfikacja w fazie lub fazach, w których kontrola jest niezbędna do uniknięcia lub wyeliminowania zagrożenia, lub ograniczenia go do akceptowalnego poziomu.
- Ustanowienie krytycznych limitów w punktach kontroli – które oddzielają dopuszczalność od niedopuszczalności w celu zapobiegania, eliminowania lub ograniczania zidentyfikowanych zagrożeń.
- Ustalenie i stosowanie skutecznych procesów monitorowania krytycznych punktów kontroli.
- Określenie środków naprawczych, gdy analiza wykaże, że dany CCP wymknął się spod kontroli.
- Ustanowienie procedur weryfikacji systemu – należy je przeprowadzać regularnie, aby zweryfikować skuteczność działań, o których mowa w punktach od 1 do 5.
- Sporządzanie dokumentów i ewidencji odpowiednich do charakteru i wielkości spółek, w celu wykazania skutecznego stosowania środków, o których mowa w punktach 1-61.
System HACCP podlega ciągłym procesom analizy i weryfikacji. Cały proces wykonania zostaje należycie udokumentowany i zaktualizowany w odpowiednich zapisach dotyczących wyników kontroli.
Zalety systemu HACCP, czyli jakie są korzyści dla producentów?
Poza efektywniejszą optymalizacją zasobów i zapewnieniem bezpieczeństwa żywności wdrożenie systemu HACCP zapewnia firmie wiele korzyści.
- Lepsza higiena żywności zwiększa zaufanie klientów i skłania do decyzji o zakupie.
- Identyfikacja zagrożeń pozwala wyeliminować czynniki, które mogłyby stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia konsumentów.
- Zadbanie o bezpieczeństwo żywności zwiększa konkurencyjność między przedsiębiorstwami w sektorze spożywczym.
- Wprowadza usprawnienia i innowacje technologiczne w sektorze rolno-spożywczym.
- Gwarantuje, że przemysł spożywczy spełnia wszystkie aktualne wymagania.
Działanie firmy zgodnie z systemem HACCP obejmuje również inne organizacje, które są pośrednio zaangażowane w łańcuch żywnościowy. Chodzi o dostawców sprzętu, środków czyszczących, opakowań i materiałów opakowaniowych, a także producentów wszelkich innych wyrobów mających kontakt z żywnością.
Szukasz więcej informacji o procesach produkcji? Zajrzyj na naszego bloga i zapoznaj się m.in. z tematem o certyfikacji wyrobów medycznych.