Czym jest produkcja kontraktowa i kto może na niej skorzystać? W jaki sposób przebiega współpraca między podmiotem chcącym wprowadzić do obrotu produkt leczniczy a firmą obsługującą produkcję kontraktową? Przygotowaliśmy zbiór najważniejszych informacji dotyczących produkcji kontraktowej – co to, jak działa oraz jakie są jej warunki.
Spis treści
- Produkcja kontraktowa – co to jest i jak działa?
- Zalety takiej produkcji
- Jak wybrać właściwą firmę do produkcji kontraktowej?
Produkcja kontraktowa – co to jest i jak działa?
Produkidcja kontraktowa to umowa między firmą, która stworzyła dany produkt, a inną firmą, która zgadza się na jego wytwarzanie. Taki rodzaj produkcji jest coraz bardziej popularny w Polsce i na świecie. Celem firm oferujących usługi produkcji kontraktowej jest umożliwienie małym i średnim firmom wyprodukowanie większej ilości danego produktu, nawet jeśli wewnętrzne zasoby na to nie pozwalają. Warto zauważyć, że niewielkie firmy mimo swojego potencjału często nie posiadają warunków (hali produkcyjnej czy sprzętu) do produkcji leków. W takiej sytuacji zlecenie zaufanej firmie zewnętrznej wytwarzania jest często najlepszym – także ekonomicznie – rozwiązaniem.
Warunki produkcji kontraktowej
Choć powierzenie tak ważnego zadania, jakim jest wytwarzanie produktu leczniczego czy wyrobu medycznego, może wydawać się trudne, to firmy oferujące produkcję kontraktową regulują swoją działalność na podstawie umowy z właścicielem produktu. Wszystkie warunki współpracy są zawarte w podpisanej umowie i prawnie wiążące. Co najczęściej znajduje się w umowie przy podejmowaniu produkcji kontraktowej?
- ilość produktu w danej partii,
- nieprzekraczalna data oddania do dystrybucji gotowych produktów przez firmę kontraktową,
- kwoty i daty płatności,
- konsekwencje wiążące się z niedotrzymaniem umowy po obu stronach.
Klient jest w pełni chroniony tymi zapisami, może być więc spokojny.
Zalety takiej produkcji
Dlaczego warto skorzystać z produkcji kontraktowej, a nie samemu zainwestować w swoją własną linię produkcyjną?
- Łatwiejszy start – producent leku nie musi inwestować dużych kwot w zasoby produkcyjne, a jedynie wynająć firmę, która będzie odpowiedzialna za wyprodukowanie partii danego produktu. Wystarczy podpisać umowę i po ustalonym czasie wysokiej jakości preparaty będą gotowe do dystrybucji.
- Wiedza ekspertów – wielu rzeczy podczas wytwarzania nie da się przewidzieć. Zdarzają się awarie sprzętu czy naturalne problemy techniczne. Korzystanie z produkcji kontraktowej przenosi tę odpowiedzialność na firmę zewnętrzną, która sprawnie rozwiązuje problemy i sama ponosi wygenerowane straty czy koszty tej sytuacji (chyba, że umowa świadczy inaczej – koniecznie to sprawdź przed jej podpisaniem).
- Dostęp do hali, maszyn, sprzętu – stworzenie całej linii produkcyjnej od zera lub powiększenie dotychczasowej to ogromny jednorazowy wydatek. Skorzystanie z usług innej firmy pozwala inwestować w bardziej istotne dla producenta aspekty rozwoju.
- Możliwość przetestowania – umowa z firmą produkcyjną jest zawierana na określony czas (lub na określoną partię), co pozwala na przerwanie dalszej produkcji bez większych konsekwencji. W przypadku własnej linii produkcyjnej, zrezygnowanie z danego wyrobu może powodować istotne straty.
- Stabilność wydatków – ostateczny koszt wyprodukowania danej partii produktu jest stały i odgórnie wiadomy. Wszelkie wahania kosztów po podpisaniu umowy (np. awarie i inne możliwe komplikacje) leżą po stronie firmy produkcyjnej.
Jak wybrać właściwą firmę do produkcji kontraktowej?
Wiesz już wiele o produkcji kontraktowej: co to, jak działa oraz jakie profity przynosi. Co zatem z wadami lub zagrożeniami? Dobrze zwrócić uwagę na:
- wybranie bezpiecznej firmy – przed decyzją o podpisaniu umowy dobrze zorientować się, jaką opinię dana firma ma na rynku: czy dotrzymuje warunków umowy oraz jakie oferuje warunki współpracy;
- przeliczenie kosztów – produkcja własna jest czasem tańsza niż produkcja kontraktowa, ale nie pozwala na bezpieczeństwo, gwarancję jakości i bezproblemowe zwiększenie ilości produkcji bez konieczności inwestycji. Dokładnie należy więc obliczyć, która opcja bardziej się opłaca.
- związanie umową – w przypadku rezygnacji z danego produktu nie zawsze możliwe jest przerwanie produkcji przed terminem określonym w umowie; warto mieć to na uwadze, choć takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko i wciąż generują mniejsze straty niż zatrzymanie własnej linii produkcyjnej.
Jeśli interesuje Cię tematyka suplementów czy leków, zachęcamy do przeczytania innych artykułów opublikowanych na naszym blogu. Dowiedz się więcej m.in. o regulacjach dotyczących dwutlenku tytanu (E171) jako dodatku do żywności.