10 podstawowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze producenta kontraktowego kosmetyków marki własnej
13 maj, 2025

Na rynku znajdziemy wielu różnych producentów kontraktowych dostawców kosmetyków marki własnej (z ang. private label cosmetics supplier), jednak nie każdy z nich spełnia wymagania jakościowe czy też regulacyjne. Czym się kierować przy wyborze partnera biznesowego w branży kosmetycznej? Jakie certyfikaty są kluczowe w produkcji kontraktowej kosmetyków OEM?
Dostawca kosmetyków marki własnej – jak go wybrać?
Kosmetykami OEM (z ang. Original Equipment Manufacturer) nazywamy produkty kosmetyczne, które są produkowane przez jedną firmę i następnie sprzedawane pod marką zamawiającego, innej firmy. To rozwiązanie pozwala na szybkie wprowadzenie produktów na rynek, bez konieczności inwestowania w infrastrukturę produkcyjną.
Wybór odpowiedniego dostawcy kosmetyków marki własnej (z ang. private label cosmetics supplier) może mieć decydujący wpływ na sukces tego przedsięwzięcia. Najważniejszymi czynnikami, które należy uwzględnić przy wyborze dostawcy są:
- zgodność z normami GMP i ISO;
- zgodność z regulacjami UE i FDA;
- składniki i formuły;
- badania dermatologiczne;
- standardy testów laboratoryjnych;
- skalowalność i elastyczność produkcji kontraktowej kosmetyków;
- optymalizacja kosztów i warunki handlowe;
- doświadczenie i renoma dostawcy kosmetyków marki własnej;
- wsparcie w ramach produkcji kontraktowej kosmetyków również w zakresie brandingu i marketingu;
- indywidualne dostosowanie oferty produkcji kontraktowej kosmetyków.
Zgodność z normami GMP i ISO
Pierwszy krok w wyborze dostawcy kosmetyków marki własnej to upewnienie się, że firma przestrzega norm GMP (Dobra Praktyka Produkcyjna) oraz posiada certyfikaty świadczące o wysokiej jakości produkcji kontraktowej kosmetyków, takie jak np. ISO (z ang. International Organization for Standardization).
Zgodność z regulacjami UE i FDA
Kosmetyki OEM muszą być zgodne z regulacjami prawnymi obowiązującymi w danym regionie. Wybierając dostawcę kosmetyków marki własnej, warto upewnić się, że produkty spełniają regulacje Unii Europejskiej, tymczasem w Stanach Zjednoczonych zastosowanie mają przepisy Food and Drug Administration (FDA).
Składniki i formuły
Gdy mamy pewność, że firma dostarcza certyfikowane kosmetyki B2B, ważnym aspektem jest transparentność w kwestii składników. Dostawca kosmetyków marki własnej powinien oferować formuły dostosowane do wymagań klienta oraz aktualnych potrzeb konsumenckich.
Badania dermatologiczne
Certyfikowane kosmetyki B2B powinny przechodzić odpowiednie badania dermatologiczne, które potwierdzają, że produkty te są bezpieczne w użyciu.
Standardy testów laboratoryjnych
Dla zapewnienia wysokiej jakości kosmetyków OEM kluczowe są również rzetelne testy laboratoryjne – pod kątem stabilności, mikrobiologiczne oraz fizykochemiczne. Z tego powodu, przed nawiązaniem współpracy w zakresie produkcji kontraktowej kosmetyków należy się upewnić, że laboratoria współpracujące z dostawcą kosmetyków marki własnej spełniają międzynarodowe standardy jakości.
Skalowalność i elastyczność produkcji kontraktowej kosmetyków
Producent kontraktowy certyfikowanych kosmetyków B2B powinien mieć zdolność do produkcji zarówno małych partii, jak i dużych serii produktów. Skalowalność produkcji kontraktowej kosmetyków jest konieczna, by można było szybko dostosować biznes do zmieniającego się zapotrzebowania na rynku. Ważna jest również elastyczność i możliwość dostosowania produktu do indywidualnych potrzeb i preferencji klienta. Personalizowane kosmetyki, stworzone na podstawie analizy typu skóry, częstych problemów skórnych czy też preferencji zapachowych pozwolą trafić z ofertą do większego grona odbiorców.
Optymalizacja kosztów i warunki handlowe
Współpraca w zakresie produkcji kontraktowej kosmetyków powinna być transparentna. Dotyczy to również kosztów. Ceny produktów powinny być konkurencyjne, a jednocześnie, muszą one zapewniać odpowiednią jakość.
Doświadczenie i renoma dostawcy kosmetyków marki własnej
Istotnym wskaźnikiem wysokiej jakości jest doświadczenie dostawcy kosmetyków marki własnej na rynku oraz jego renoma. Przed nawiązaniem współpracy warto sprawdzić opinie oraz referencje danej firmy.
Wsparcie w ramach produkcji kontraktowej kosmetyków również w zakresie brandingu i marketingu
Dobry producent kontraktowy kosmetyków marki własnej zna rynek oraz trendy i często oferuje także wsparcie w zakresie rozwoju marki lub projektowania opakowań. Zanim kosmetyki OEM zostaną wypuszczone na rynek, kluczowa jest również współpraca w zakresie marketingu treści – gdy marki i sprzedawcy detaliczni współpracują ze sobą w tym zakresie, rezultaty promocji produktów są o wiele lepsze.
Indywidualne dostosowanie oferty produkcji kontraktowej kosmetyków
Na koniec warto wspomnieć o dostosowaniu oferty do unikalnych potrzeb marki. Dobry dostawca kosmetyków marki własnej powinien oferować elastyczność w zakresie składników, formuł, opakowań i innych aspektów, które mogą wyróżnić dany produkt na tle konkurencji.
W Eubioco możemy się pochwalić 30-letnim doświadczeniem na rynku i znakomitymi referencjami. Oferujemy kompleksowy proces produkcji kontraktowej kosmetyków na bazie innowacyjnych pomysłów, zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP) oraz z obowiązującymi normami i regulacjami. Naszym klientom oferujemy innowacyjne pomysły, gotowe do wdrożenia w relatywnie krótkim terminie oraz wsparcie w zakresie strategii marketingowej. Zapraszamy do kontaktu, by dowiedzieć się więcej!
Dostawca kosmetyków marki własnej – najczęściej zadawane pytania
I. Jakie certyfikaty są kluczowe przy wyborze dostawcy kosmetyków marki własnej?
Najważniejsze certyfikaty na etapie wyboru kosmetyków marki własnej to: GMP oraz certyfikaty jakości ISO.
II. Jak ocenić jakość dostawcy kosmetyków B2B?
Przed nawiązaniem współpracy w zakresie produkcji kontraktowej kosmetyków warto sprawdzić przeanalizować certyfikaty oraz referencje dostawcy kosmetyków marki własnej. Kluczowe jest również przestrzeganie norm jakości.
III. Jakie minimalne zamówienia (MOQ) są standardowe w branży kosmetycznej?
Standardem w branży kosmetycznej jest MOQ rzędu od 500 do 10 000 sztuk produktu, wiele jednak zależy od producenta certyfikowanych kosmetyków B2B.
IV. Jakie są typowe terminy realizacji zamówień kosmetyków marki własnej?
Typowe terminy realizacji zamówień kosmetyków OEM wynoszą od 4 do 12 tygodni, w zależności od ilości zamówienia oraz tego, czy dane komponenty i surowce są dostępne w magazynach dostawcy kosmetyków marki własnej.
BIBLIOGRAFIA
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Wytwarzania. Dz.U. 2015 poz. 1979
- Modern Diplomacy (2024). The Complete Guide to Choosing the Best Beauty Supply Suppliers. Available at: https://moderndiplomacy.eu/2024/09/18/the-complete-guide-to-choosing-the-best-beauty-supply-suppliers